Boşanma Davası Dilekçe Örneği, Boşanma Başvurusu

Son yıllarda ülkemizde boşanma davaları büyük bir artış göstermektedir. Bunların geneli anlaşmalı boşanmalar olup bu yazımızda sizler için boşanma davası dilekçe örneği, başvuru süreci hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer siz de tüm bu süreci merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Şartları

Anlaşmalı boşanma için ilk olarak bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki ortada süren bir yıllık bir evlilik olmalıdır. Karşılıklı olarak başvuru gerekli olup eğer eşlerden biri tek başına başvurdu ise diğer eş bu başvuruyu kabul etmelidir, duruşma da ve öncesinde eşler dinlenmelidir. İki tarafında baskı altında olmadığına kesin kanaat getirilmeli, mali konular ve çocuklar ile ilgili olarak boşanma hükümleri kabul edilmelidir. Boşanma dilekçe örneği;

İlk olarak başlık eklenmelidir ve boşanma dilekçeleri aile mahkemesine yazılmalıdır. Boşanma başvurusu için dilekçe şu şekilde olmalıdır;

…………… Mahkemesi Başkanlığına;

( ŞEHİR)

Davası ve davalının alt alta sıralanan bilgileri ve adresleri

Davanın konusu eklenmelidir. Anlaşmalı boşanma yapılacağına dair talep, geçimsizlik nedenleri, hangi sebeple tarafların boşanmak istediğinin bilgisi yer almalıdır.

Dava tarihi

İzah kısmı; eşlerin izahları, hangi sebeple boşanmak istedikleri yer almalıdır.

Son kısımda ise sonuç ve istek kısmı bulunur ve dilekçenin kabul ve arzına dair talep ile birlikte tarih ve imzalar atılır.

Anlaşmalı Boşanma Dışında Kalan ve Tek Taraflı Açılan Davalar

Boşanma başvurusu farklı şekillerde yapılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları oldukça kolay görülüp sonuca bağlanan davalar olurken bunun dışında kalan aldatma, kumar alışkanlığı, şiddet içerikli davalarda süreç daha farklı ilerlemektedir. Aldatma ile ilgili açılan davalarda delil şartı bulunmaktadır. Bu noktada davacı delil sunarak mahkeme heyetine başvurmalıdır.

Eğer aile içi şiddet söz konusu ise bu noktada mahkemeye sunulabilecek delil var ise, doktor ve hastane raporları mevcut ise bunları sunarak başvurmak süreci kısaltacak ve davanın kısa zamanda sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu süreçte talep edilen nafakalar da mahkemeye sunulmalıdır.

Daha ayrıntılı bilgilendirme ve süreci hızlandırmak için avukatlar ile işlem yapabilir ve haklarınızı savunabilirsiniz.

Bir cevap yazın