BOŞANMA PROTOKOLÜ, BOŞANMAK

Beylikdüzü Boşanma AVUKATI

Genel Olarak Boşanma Protokolü

Beylikdüzü boşanma protokolü, boşanmak isteyen çiftlerin ister anlaşmalı olarak isterlerse çekişmeli olarak açacakları boşanma davaları içerisinde tarafların boşanma ve Beylikdüzü boşanmanın eki niteliğinde olan hususlar içerisinde anlaşmaya vararak boşanma davasının sonuçlanması için ortaya koymuş oldukları iradelerin ve anlaşmanın yazılı olarak düzenlenmiş bir şeklidir. Boşanma protokolü içerisinde sadece Beylikdüzü boşanma yönünde bir uzlaşmanın yeterli olduğu söylenebilir. Boşanma protokolleri içerisinde nafaka, tazminat, mal paylaşımı, eğer varsa çocukların durumu gibi konular için karar verilmesi gerekmektedir.

Beylikdüzü boşanma protokolü mutlaka yazılı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. Boşanma protokolü boşanacak olan taraflar tarafından hazırlanabileceği gibi boşanma avukatları tarafından da hazırlanabilmektedir. İnternet üzerinde bulunmakta olan çeşitli siteler içerisinde beylikdüzü boşanma protokolü örneği şablonlarını bulabilirsiniz.

Zira hukuki bilgi anlamında yetersiz olan kişiler tarafından hazırlanmış olan boşanma protokolü ileride çeşitli hak kayıplarına ve bazı sıkıntıların meydana gelmesine yol açabilmektedir. Örneğin dilekçe içerisinde çocuğun durumu ile ilgili kişisel ilişkinin tesis edilmesi son derece önemli bir konudur. Velayeti almayan kişi boşanma protokolü içerisinde eksiklikler meydana getirdiğinden dolayı ileride yeni davalar ile karşılaşabilir. Bundan dolayı Beylikdüzü boşanma protokolü, boşanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir konudur.

Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmaktadır?

Boşanma protokolü, boşanmak isteyen çiftler bu protokolü hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı hususların bulunduğunu bilmeleri gerekmektedir. Öncelikli olarak Medeni Kanun’un 166. Maddesinin 3. Fıkrasına binaen bir boşanma protokolü hazırlamalıdır. Boşanma protokolü içerisinde boşanacak olan tarafların ad ve soyadları, T.C. kimlik numaraları, adresleri, evlendikleri tarih ve çocuklarına ilişkin gibi genel bilgilere mutlaka yer vermelidirler. Ayrıca Beylikdüzü boşanma protokolü, boşanmak isteyen kişiler arasında belirlenecek olan nafaka, maddi ve manevi tazminat gibi bilgilere yer ayırılmalıdır.

Beylikdüzü Boşanma davası içerisinde bulunan tarafların istek ve mevcut anlaşmalarına ilişkin boşanma protokolü içerisinde yer alması gereken unsurlarda artış görülebilir. Boşanma protokolü genellikle boşanma davası içerisinde davanın açıldığı sürede dava dilekçesi ile sunulabileceği gibi cevap dilekçesi ile de beraber verilebilmektedir.

Bir cevap yazın